הייר סיטי

השיער הקדוש – נשים הודיות ותוספות שיער

כיום הודו נחשבת ליצואנית הגדולה ביותר של שיער לתוספות שיער  לעולם המערבי, וחברות הודיות מקומיות שעוסקות ביצוא מעריכות ששווי היצוא מסתכם במעל ל 8.5 ביליון רופי (735 מליון דולר).

השיער ההודי מוענק מתוך ריטואל דתי למאות אלים מהפנתיאון ההינדי, לצורך קבלת מזור, ברכה, או מזל. ממש בדומה לקברות צדיקים אצלנו.

ריטואל זה נפוץ בעיקר בדרום הודו במיוחד במקדשים במדינת טמיל נאדו ( tamil nadu ) , אליהם באים המון נשים וגברים בכדי לגלח את שיערם.

תעשיית תוספות השיער בסכנה בשל חדירת המודרניות להודו

בשנים האחרונות הודו הולך ומתמערבת וטקסים מסורתיים הולכים ונדחקים לטובת ערכים מערביים כמו צרכנות, חילוניות, טיפוח ועיצוב השיער כמו במקרה שלנו ,  ומגמה זו מטרידה את סוחרי השיער ההודיים , במיוחד לאור הבום הכלכלי שהודו עוברת.

לדברי סוחרי שיער הודיים המגמה כבר מורגשת בכמה מדינות בהודו, כאשר פחות  ופחות נשים צעירות הודיות הולכות למקדשים לתת את שיערן לקדושים. לעיתים הם נמנעות מלגלח את כל שיערן, ומסתפקות רק בלחתוך חלק מהשיער , מה שלא מהווה אורך מספיק לתעשיית השיער.

לעת עתה העסקים נראים בטוחים , בפסטיבל דתי שנערך לא מזמן מעל ל 1000 אנשים , מתוכם כ – 70 נשים חוו את ריטואל הגילוח במקדש טירוטני בצפון כנאי.

תוספות שיער במערב, צדקה במזרח

טונות של תלתלים נחתכות בכל יום, ונמכרות במכירה פומבית לסוחרים, ולאחר מכן נארזים למשלוח לחו”ל. פרקטיקה זו נעשתה להכנסה משתלמת למקדשים, שמשתמשות בכסף למטרות צדקה. מקדשים רבים הפכו לסוחרים בעצמם, והחלו ליצא בעצמם את השיער.

רק לסבר את האוזן, הנה קצת נתונים על מחירהם של תוספות שיער אז והיום. קילו של שיער הודי מוערך ב – 250 $ לפני כ 15  שנים מחירו היה 20$.

הסוג היקר ביותר נקרא “רמי ” ( remy   ) שמגולח ישירות מהקרקפת . הסוג השני נקרא “נון- רמי ” ( non – remy ) שנוצר משאריות מברשות.

הופעת השיער הסינטטי

טכניקת תוספות שיער קבלה חשיפה רצינית כאשר שחקניות הולוודיות החלו להתמשש בהן. שחקניות כמו  גווינת פלאטרו,  ג’ניפר אניסטון ועוד. אך אלייה וקוץ בה, חשיפה זו גם הובילה לנזק רציני לתעשייה.  כיוון שיחד עם  הפיכתו של הטרנד לפופולארי, הופיעו תוספות שיער סינטטיות, הנחשבות לשיער ירוד בהשוואה לשיער אדם, מה שגרם לפיחות ביבוא שיער מהודו. אבל למרות הכל, שיער אדם הוא עדיין המועדף והנחשב.

:סה"כ צפיות 238 ,  2 

0 0 תצביע
Article Rating
קבל עדכונים
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
סניפים
02-6426626
רח' פלורנטין קרית יובל
03-6206060
רח' התזמורת ראשון לציון
03-6207070
מגדלי עזריאלי - משרדים
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x